10 nejzajímavějších ptačích pozorování prvního pololetí 2021

Doba čtení: 4 minut/y

 


logo

V tomto článku vám nabízím pohled na mých 10 nejzajímavějších ptačích pozorování v prvním pololetí roku 2021.


Jeřáb popelavý

Datum pozorování: 22.4.2021
Místo: Choceňsko

Pozorování jeřábů popelavých bylo velké překvapení. Přijeli jsme na novou ptáčkařskou lokalitu, která slibovala mno zajímavých pozorování. Jeřábi pro nás ovšem byli překvapením. A to i přesto, že jsme v okolí cca. 20 km pozorovali další, nebo možná tytéž. Podle dostupných informací pár vyvedl na lokalitě i dva mladé.

 


Vodouš rudonohý a vodouš tmavý

Datum pozorování: 19.6.2021
Místo: Velký Tisý

Při návštěvě jižních Čech a pobytu na ornitologické stanici Velký Tisý jsme měli možnost pozorovat mnoho druhů ptáků. Překvapením a současně potěšením bylo pozorování vodouše tmavého, který se pohyboval po boku několika vodoušů rudunohých. Fotografie je bohužel pouze ilustrativní a ne příliš kvalitní, foceno mobilním telefonem přes stativový dalekohled.

 


Kolpík bílý

Datum pozorování: 5.6.2021
Místo: Bohdanečský rybník

Naše první pozorování kolpíka bílého bylo letos překvapivě jinde, než obvykle. Na Bohdanečském rybníku. Překvapivě proto, že na tomto rybníku jsme zvyklí pozorovat leccos, ale kolpíka jsme zde jěště nikdy neviděli. Překvapení to bylo velmi milé. Fotografie ilustrativní, pořízena za pomocí stativového dalekohledu a mobilního telefonu na rybníce Velký Tisý.

 


Pisila čáponohá

Datum pozorování: 16.6.2021
Místo: Českobudějovicko

Pisily jsou nádherní ptáci, kteří patří k mým cílovým druhům každý rok. Musím za nimi cestovat, ale letošní rok to bylo poněkud jednodušší. V rámci naší návštěvy ornitologické stanice Velký Tisý jsme si udělali i výlet za nimi, a to kousek od Hluboké nad Vltavou. Podařilo se nejen pozorování, ale i několik pěkných fotografií tohoto druhu.

 


Dudek chocholatý

Datum pozorování: 2.6.2021
Místo: Staroboleslavsko

Dohnat někde tohoto krasavce je někdy nadlidský úkol. Setkání s ním bylo spíše dílem náhody a tomu odpovídají fotografie, které jsou samozřejmě jednoznačně dokumentační. Z lokality, kde jsem primárně pozoroval strakapouda velkého jsem se už vracel domů, když jsem dudka zaslechl. Následovalo opatrné přibližování , kdy mi dudek dovolil jen několik málo fotografií, které vidíte níže.

 


Vlha pestrá

Datum pozorování: 20.5.2021
Místo: Mladoboleslavsko

V loňském roce jsme vlhy pozorovali na jižní Moravě. Letošní rok jsem s nimi ve svém birdlistu moc nepočítal, avšak se podařilo něco, co jsem rozhodně nečekal. Objevili jsme jejich hnízdiště na pro nás nové lokalitě a tak jsem mohl tento druh letos započíst do svých záznamů a těšit se z jejich pozorování.

 


Orel mořský

Datum pozorování: 14.6.2021
Místo: Velký Tisý

Orel mořský je pro nás dnes již běžně pozorovaný druh, takže jde spíš o to, jak ho pěkně nafotit. Několik fotek i video záběrů se tentokrát podařilo na rybníku Velký Tisý. My jsme najednou viděli 6 orlů, od kolegy ornitologa vím, že jich na místě bylo až 11.


Slavík modráček

Datum pozorování: 4.4.2021
Místo: Slatina

Pozorování modráčka se podařilo více méně náhodou. Na RN Slatina byla známa přítomnost slavíka modráčka, ale nevěděli jsme přesně kde. Při příjezdu na místo jsme viděli shluk fotografů a bylo nám jasné, že čekají na něj. Nemáme ovšem rádi takovou společnost mnoha lidí a proto jsme se usadili o pěkný kus jinde. Seděli jsem a použili na chvíli provokaci. Netrvalo dlouho a modráček se vynořil jen 2 metry od nás a i pěkně zapózoval. Fotografie níže jsou ovšem pořízeny na jiné lokalitě, kde setkání s ním bylo podstatně zajímavější a bez dalších fotografů.


Sýček obecný

Datum pozorování: 9.1.2021
Místo: Litoměřicko

Sovy obecně patří mezi naše nejoblíbenější druhy. Za tímto krasavcem jsme vyrazili jak se říká na zkoušku, zda-li se nám vůbec podaří ho spatřit. Podařilo se.


Puštík obecný

Datum pozorování: 2.1.2021
Místo: Praha

Puštík je krásná sova a jeho pozorování bylo super. Obzvláště v okamžiku, kdy na nás při odchodu ještě několikrát zavolal na rozloučenou. Fotografie se bohužel nepodařily. Další setkání s tímto druhem se nám poštěstilo v Brdech, ale již byla tma. 

Nezapomeňte, publikuji na soutěžním serveru 100ASA: https://100asa.com/photographer/jirisvestka