Majestátní obr – zubr evropský

Doba čtení: 3 minut/y

logo

Navštívil jsem jednu z nejhezčích rezervací, kde kromě pratura nebo divokých koní můžete spatřit i největšího volně žijícího evropského suchozemského obratlovce – zubra evropského. 


ZUBŘI, NIKON Z5 A JÁ

Musím říci, že tahle lokalita je pro mne oblíbená již dlouhá léta. Dokonce ještě dřív, než zde byla zřízena rezervace. Brázdili jsme touto krajinou s kolegy a kamarády v rámci projektů reenactingu a living history. To je ale minulost. Dnes oblast bývalého milovického prostoru navštěvuji zejména ve spojitosti s hledáním zajímavých ptačích druhů a ve spojitosti s fotografováním těch zajímavých zvířat, která jsou zde chována.

Tuhle návštěvu jsem neplánoval a až při návratu z jiné lokality, kde jsem trávil den fotografováním jiných zvířat, jsem si řekl, že bych se mohl na zubra opětovně podívat. A měl jsem štěstí. Po počátečním oťukávání a sledování se navzájem opadla nedůvěra a zubři se v mé přítomnosti uklidnili. Dokonce se pásli na dosah ruky ode mne, samozřejmě přes plot. Dostal jsem neuvěřitelnou řadu možností pro fotografie a měl jsem tudíž možnost nejen fotit, ale vybírat si z velkého množství kompozic , případně si na tu správnou a pro mne očekávanou kompozici počkat. Výsledek vidíte sami na mých fotografiích.

Jelikož jsem se na tohle stekání nepřipravoval, neočekával jsem nic světaborného. Prostě jsem chtěl pobýt s těmito kolosy a současně se po dlouhé době podívat, jak se jim daří. V neposlední řadě jsem byl poprvé na výpravě s novým fotoaparátem NIKON Z5 a objektivem SIGMA 150-600mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary, takže jsem chtěl tuto sestavu otestovat v co největším množství situací a při focení většího množství různých objektů. To se, myslím si, podařilo a s výsledkem jak fotografickým, tak technickým, jsem spokojen.
FAKTA

Zubr evropský je impozantním zvířetem, které je klíčovým druhem nejenom pro přirozené ekosystémy Evropy, ale je rovněž symbolem mezinárodní ochrany přírody na starém kontinentu. Zubr je největším volně žijícím suchozemským obratlovcem Evropy. Samci dosahují hmotnosti 530 až 920 kilogramů, samice téměř o polovinu méně, 320 až 540 kilogramů. Zubři se vyskytovali v Evropě od území dnešní severovýchodní Francie, přes střední a východní Evropu až po severní Kavkaz. Dokázali se přizpůsobit velmi široké škále prostředí. Od lesostepí, ale i polopouští v okolí Kaspického moře, až po listnaté a jehličnaté lesy. Ve volné přírodě byl zubr člověkem vyhuben. Poslední dvě populace zubrů se zachovaly v polské Bělověži a na Kavkaze. V Bělověži byl poslední zubr zastřelen 9. února 1919.  Na Kavkaze pak byl poslední zubr uloven roku 1927.

Díky chovu v zajetí se však podařilo zubry zachránit a od 50. let 20. století opět vracet do volné přírody. Zvířata v milovické rezervaci pocházejí z několika polských rezervací. Místní zubři patří k vzácnější a hodnotnější takzvané nížinné neboli bělověžské linii. Jejími zakladateli bylo pouhých sedm zvířat. V současnosti žije na světě zhruba 5500 zubrů, pro bezpečnou budoucnost tohoto druhu je třeba, aby jejich stavy dosáhly nejméně deseti tisíc jedinců. V České republice patří zubr, stejně jako divoký kůň a pratur, mezi původní živočišné druhy. Jedny z posledních archeologických nálezů dokládají přítomnost zubrů na našem území v Libici nad Cidlinou na Nymbursku v 10. století a v Olomouci ve 14. století. Ve středověku se objevovaly pokusy o vracení zubrů do českých lesů. Například Ferdinand Tyrolský se v 16. století pokoušel vrátit zubry nejdříve do brandýských lesů, později na Křivoklátsko.

Zdroj sekce FAKTA: Přírodní rezervace Milovice | Česká krajina. Domů | Česká krajina [online]. Copyright © Copyright 2009 [cit. 05.09.2021]. Dostupné z: https://www.ceska-krajina.cz/rezervace/prirodni-rezervace-milovice/


POUŽITÁ VÝBAVA

  • Fotoaparát Nikon Z5
  • Objektiv SIGMA 150-600mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary 
  • Batoh Manfrotto Manhattan Mover-50 Camera Backpack
  • Stativ Rollei C50i

Vše o mé výbavě naleznete na stránce https://czech-nature.com/vybava/.


 

Nezapomeňte, publikuji na soutěžním serveru 100ASA: https://100asa.com/photographer/jirisvestka