VIDEO: VÝPRAVA NA VYSOČINU


Naše poslední výprava byla návštěva Vysočiny, kam vás zavede následující video. Kromě dronování jsem cílil na skorce vodního, o němž jsem věděl, že se vyskytuje na několika mne známých lokalitách. Podařilo se a já se s vámi rád podělím o své zážitky prostřednictvím následujícího videa.

Pro více videí navštivte můj kanál: ODEBÍRAT ▶ https://www.youtube.com/channel/UCioX…Skorec vodní je mimořádný druh pěvce. Mimořádný hlavně proto, že svou kořist získává téměř výhradně pod vodou. Potápí se za ní do horských bystřin, do potoků a podobně. Díky současným technickým možnostem, především podvodnímu videu, už víme, že skorec se pomocí křídel potopí dejme tomu do půlmetrové hloubky, tam běhá opět za vydatné pomoci křídel po dně a buď odhrnuje kamínky zobákem, nebo je odhazuje nožkami a sbírá kořist. Tou jsou především bezobratlí živočichové.

Skorec si staví zvláštní hnízda. Jsou to jakési travnaté kupy, které upevňuje do boční stěny skal nebo do boční stěny různých vykotlaných stromů, které jsou v bezprostřední blízkosti vody. Dokonce jsme viděli hnízdo, které mělo otvor asi dvacet centimetrů nad skutečně běsnící horskou bystřinou, což i pro skorce, který je zdatným letcem, byl docela akrobatický výkon dostat se dovnitř. Jinak zajímavé z hlediska hnízdění je i to, že v našich podmínkách dává přednost umělým konstrukcím pro upevňování hnízd, takže daleko častěji nalézáme hnízda na spodní konstrukci mostů nad řekami a bystřinami než na přirozených skalních útesech a podobně.

Skorec vodní | Témata. Tematický archiv | Český rozhlas [online]. Copyright © 1997 [cit. 16.09.2021]. Dostupné z: https://temata.rozhlas.cz/skorec-vodni-7970638


logo


 

VIDEA: https://czech-nature.com/videa/

Nezapomeňte, publikuji na soutěžním serveru 100ASA: https://100asa.com/photographer/jirisvestka