10 oblíbených věcí mého foto vybavení 2021

Doba čtení: 4 minut/y

Jelikož se blíží konec roku 2021, rozhodl jsem se trošku bilancovat. To zejména proto, že se v tomto roce v mém vybavení mnoho změnilo. Proto vám v tomto článku představím nejoblíbenější nebo nejpoužívanější část vybavení. Na stránce https://czech-nature.com/vybava/ naleznete komplexnější seznam mého vybavení. A pokud chcete porovnat výčet nejoblíbenější výbavy před rokem a dnes, starší článek z roku 2020 naleznete zde: https://czech-nature.com/2021/02/10-oblibenych-veci-meho-fotovybaveni/


1. Fotoaparát Nikon Z5

Letošní rok se mi splnil můj sen. Dlouhou dobu jsem plánoval koupi bezzrcadlovky a nakonec se podařilo. Vybíral jsem samozřejmě mezi Nikony, nakonec jsem v závislosti na ceně a parametrech volil mezi Nikon Z50 a Nikon Z5. Jistě jste pochopili, že zvítězila “zet pětka”, kdy jediný parametr, který u ní hovořil v neprospěch byla rychlost sériového snímání. Obecně můžu říct, že jsem s novým fotoaparátem moc spokojen, a to jak při focení, tak při natáčení videí. Více o fotoaparátu: https://czech-nature.com/2021/08/nikon-z5-novy-fotoaparat-ve-vybave/


2. SIGMA 150-600mm f/5-6,3 DG OS HSM Contemporary

Koupi tohoto objektivu jsem vlastně vůbec neplánoval. Při koupi fotoaparátu Nikon Z5 jsem ovšem narazil na problém, můj stávající objektiv od Tamronu nebyl kompatibilní s tímto fotoaparátem, respektivě s adaptérem FTZ, a to ani po aktualizaci firmware – ostření by totiž fungovalo pouze manuálně. Proto jsem přistoupil ke koupi nového objektivu. Když to shrnu, Sigma je prostě lepší – rychleji ostří a přes dokovací stanici lze nastavit některé parametry objektivu – dva hlavní parametry oblíbenosti.


3. Dron DJI Mavic Mini Fly More Combo

Další položka v mém vybavení je tenhle super mazlík. Každý chlap touží mít takovou hračku, ale tady je to o to lepší, že dron využívám i při tvorbě mých videí a průzkumu lokalit a krajiny. Co dodat víc, za rozumné peníze hodně muziky a zážitků a v neposlední řadě i super záběrů do videí i fotografií.


4. Stealth Gear maskovací stan EXTREME NATURE

Opět dlouho zvažovaná a nakonec nezbytná součást vybavení. Snad jedinou nevýhodou je pobyt v létě, kdy je ve stanu opravdu teplo. Jinak díky stanu vzniklo mnoho povedených fotografií ptáků z opravdu velké blízkosti.


5. Stativová hlava MANFROTTO MVH400A

Po delší době používání kulové hlavy a gimbalu jsem se rozhodl pro změnu. Kulová hlava je suprově variabilní, ale vyvážit na ní objektiv s fotoaparátem k okamžité použitelnosti je skoro nemožné. Gimbal (i ten můj upravený) je na to dobrý, ale hodně neskladný a těžký. Dalším hlediskem bylo to, že se více věnuji natáčení videa. Proto padlo rozhodnutí a posléze koupě této stativové video hlavy. A musím říct, že jsem s ní moc spokojen.

6. Fotopast Evolveo StrongVision A

Fotopast používám poslední dobou velmi často a stala se nezbytnou součástí mojí výbavy. Dokonce uvažuji nad další. Jinak totiž nepřítomnost na újedi či krmítku nahradit nejde. Napsal jsem o tom článek, který naleznete zde: https://czech-nature.com/2021/02/fotopast-pomocnik-pro-fotografa/


7. Ateliér či pracovní kout

Pracovní místo pro zpracování fotografií je samozřejmě nezbytné. Do té míry, že nakonec zjistíte, že zabírá více místa, než jste plánovali. Obecně jsem do tohoto prostoru vtěsnal počítač, k němu dva monitory, dále pak studiový mikrofon, pentablet, klávesnici a myš, meteostanici, tiskárnu, fototiskárnu a několik dalších drobností. Teď ještě plánuji koupi nové kvalitní židle a snad bude hotovo.


8. HOME MADE fotovor

Dlouho dobu jsem uvažoval právě o této pomůcce, zejména proto, že jsem ve vodě při “honbě” za fotografiemi trávil i tak hodně času a chtěl jsem si trochu zjednodušit maskování a i eliminovat riziko poškození či namočení fototechniky. Stalo se a já vlastními silami podle vlastního plánku kompletně (včetně ušití maskovacího povlaku) stvořil fotovor. Již jsem s ním i fotografoval a musím říct, že to má něco do sebe. O fotovoru připravuji komplexnější článek.


9. Mivardi Křeslo Feeder Master

Řešil jsem několik problémů, mezi které patřily i tyto – doprava vybavení na místo focení, pohodlné sezení a dostatečná nosnost. Vše mi vyřešil tento křeslo-vozík. Je to multifunkční křeslo s prodlouženým opěradlem a důmyslným systémem volitelných bočních adaptérů na stolky, držáky a další příslušenství. Z křesla lze během okamžiku vytvořit robustní přepravní vozík s nafukovacím kolem a dvěma rukojeťmi. Křeslo i vozík mají nosnost 150kg.


10. Pepina a Mini

Nedílnou součástí našich výprav se staly naše kočičky – mladá Mini a její maminka Pepina. Toliko na závěr pro odlehčení. 😉 😀

ODKAZY

Facebook: https://www.facebook.com/jirisvestkaczechnature
Instagram: https://www.instagram.com/jirisvestka_czech_wildlife/
Youtube: https://youtube.com/channel/UCioXy-aW4-C9dJbLIIHKbMQ