Liška polární (Vulpes lagopus)

Doba čtení: 3 minut/y
ZAJÍMAVÁ FAKTA O LIŠCE POLÁRNÍ

– Liška polární ucítí tulení doupě na kilometry daleko.
– Lišky polární mohou být bílé, hnědé nebo dokonce modrošedé. Její zbarvení závisí na ročním období.
– Doupata polárních lišek jsou využívána po celé generace – některá jsou stará až 300 let.
– Tyto lišky mají malé uši. To snižuje tepelné ztráty, protože je méně vystavena chladu.STAVĚNÉ PRO ARKTIDU

Lišky polární žijí na pevnině a na mořském ledu v oblasti polárního kruhu. Zima v Arktidě se liší od zimy ve většině částí světa. Od října do února zde nikdy nevychází slunce, které by sálalo teplo a světlo.

Naštěstí mají tyto malé lišky několik užitečných vychytávek, kterými se přizpůsobily pro život v ledové Arktidě. Hustý kožich lišek udržuje teplotu 40 °C. Jejich dlouhé huňaté ocasy fungují jako přikrývka a udržují lišku v teple, když si ocas omotá kolem těla, aby mohla spát.

Liščí nohy mají také vrstvu husté srsti, jako by měly nasazené huňaté boty. To pomáhá tlumit kroky polární lišky, takže je kořist hůře slyší. Jejich bílá srst navíc ztěžuje predátorům, jako jsou vlci, lední medvědi a orli skalní, jejich zpozorování mezi ledem a sněhem.HLEDÁNÍ POTRAVY

Když se liška polární nesnaží udržet v teple nebo se vyhnout predátorům, hledá potravu. Nejraději se živí malými hlodavci, kterým se říká lumíci, ale v těžkých časech sežere vše, co najde: hmyz, bobule, a dokonce i trus jiných zvířat.

Někdy liška polární sleduje ledního medvěda na lovu a pojídá zbytky jeho potravy. Pokud liška nemůže najít potravu nebo pokud je počasí opravdu špatné, může si vyhrabat sněhové doupě a zalehnout tam až na dva týdny. Dokud je liška v teple, může zpomalit srdeční tep a metabolismus, což jí pomáhá šetřit energii, takže nemusí tolik jíst. Je to něco podobného, jako když medvědi přecházejí do zimního spánku, ale na kratší dobu.

Jakmile zvíře vyleze z doupěte, pokusí se znovu lovit. S plným bříškem má polární liška větší šanci přežít další dlouhou a temnou zimu.LIŠKA POLÁRNÍ V ČR

Novým druhem chovaným v děčínské zoologické zahradě je obyvatel oblasti věčného ledu a mrazivé tundry – liška polární. Trio složené z jednoho samce a dvou samic dovezla zoo z Německa. Lišky jsou umístěny ve zrekonstruované expozici, kterou kdysi obývali mývalové severní a v posledních letech tam dožívala skupina nutrií říčních.
Dalším místem, kde jsou lišky polární k vidění je ZOO Brno.(Zdroj části textu: Arctic Fox. Arctic Fox [online]. 2023 [cit. 2023-11-09]. Dostupné z: https://kids.nationalgeographic.com/animals/mammals/facts/arctic-fox, přeloženo autorem)