Já i moje žena jsme milovníci sov a dravců. Využíváme každou příležitost se s nimi setkat, a to jak v divoké přírodě, tak například prostřednictvím workshopů se sokolníky. Proto jsme se už v roce 2020 zaměřili právě na tyto druhy ptactva a vytvořili si projekt SOVY a projekt DRAVCI. V letošním roce zahajujeme další ročník, Projekt Sovy 2024.


V uplynulých letech jsme se snažili sovy hlavně studovat, jak teoreticky, tak jsme občas vyráželi do terénu sovy hledat. První naší sovou, kterou jsme nalezli v přírodě byl kalous ušatý. Bylo to tenkrát náhodné setkání, ale díky němu jsme zjistili, že studium chování, pobytových znaků a dalšího se prostě vyplatí. Kalouse jsme nalezli právě díky pobytovým znakům, konkrétně díky vývržkům.


Vývržek je nestravitelný zbytek potravy některých, především dravých ptáků, který má podobu válečku. Připomíná trus, ale ptáci jej vyvrhují dutinou ústní. Vývržky obsahují především kosti, peří, srst, kůži hmyzu apod. Kyseliny v žaludku těchto ptáků neumí tyto zbytky strávit, a proto se jich tělo takto zbavuje. Vyvrhují je především sovy a dravci, ale i některé jiné druhy, např. ledňáčci. Vývržky se vyskytují tam, kde tento pták žije nebo hnízdí. Podle jejich tvaru a obsahu, například malých kostí, lze poznat druh dravce nebo sovy a lze také usuzovat na složení jeho potravy.



NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY PROJEKTU

 

[smart_post_show id="8783"]
NEJNOVĚJŠÍ FOTOGRAFIE PROJEKTU